Click here to close now.

Welcome!

iPhone Authors: Carmen Gonzalez, Elizabeth White, Jayaram Krishnaswamy, Yeshim Deniz, Pat Romanski

News Feed Item

Aloituspotku miljoonille tupakoitsijoille kaikkialla EU:SSA: Euroopan Komissio ja FC Barcelona käynnistävät kampanjan "Quit Smoking With Barça" (lopeta tupakointi Barçan kanssa)

BARCELONA, December 1, 2012 /PRNewswire/ --

- Uraauurtavassa kampanjassa keskitytään tupakoinnin lopettamisen etuihin

- Tupakoitsijat saavat yksilöllisiä neuvoja Barçan tähdiltä

Tästä päivästä alkaen tupakoitsijat kaikkialla Euroopassa voivat lopettaa tupakoinnin Barçan kanssa, kun ainutlaatuinen kansanterveysohjelma käynnistyy.

     (Photo: http://photos.prnewswire.com/prnh/20121201/580157 )

Euroopan komission ja FC Barcelonan yhteisaloitteena toteutettavassa kampanjassa autetaan ainutlaatuisen, tieteellisen lähestymistavan avulla niitä, jotka rakastavat elämää, Barçaa ja jalkapalloa, lopettamaan tupakointi lopullisesti.

"Quit Smoking with Barça" (Lopeta tupakointi Barçan kanssa, quitsmokingwithbarca.eu) on viimeisin innovaatio Euroopan komission menestyksekkäässä "Ex-tupakoitsijaa ei pysäytä mikään" -kampanjassa, joka on ollut käynnissä kaksi vuotta kaikissa 27 EU-maassa. Kampanjan tehokkaana tukena on FCB iCoach, ilmainen tupakoinnin lopettamiseen tarkoitettu verkkotyökalu ja mobiilisovellus, joka tarjoaa räätälöityjä ohjeita ja tukea suoraan Barçan pelaajien, valmentajien ja henkilökunnan suusta.

"Ex-tupakoitsijaa ei pysäytä mikään" -kampanjan (exsmokers.eu) menestyksen pohjalta tämä urheiluinstituution ja Euroopan komission ennennäkemätön kumppanuus hyödyntää miljoonien Barça-fanien tukea ja voi siten auttaa monia Euroopan 140 miljoonasta tupakoitsijasta lopettamaan pysyvästi.

"Quit Smoking with Barça" perustuu FCB iCoachiin, henkilökohtaiseen terveysvalmennusohjelmaan. Rekisteröityessään tupakoitsija täyttää lyhyen kaavakkeen, jonka avulla määritetään, millaista valmennusta lopettamiseen tarvitaan. Vastausten perusteella henkilö saa yksilöllisiä vinkkejä, tietoa ja motivaatiota suoraan Barçan pelaajilta, valmentajilta ja henkilökunnalta. Seuran neljä kapteenia, Carles Puyol, Andres Iniesta, Victor Valdes ja Xavi, kuuluvat neuvoja tarjoavien joukkoon, samoin kuin puheenjohtaja Sandro Rosell, valmentaja Tito Villanova, Guilermo Amor ja muita seuran asiantuntijoita.

Puhuessaan lehdistötilaisuudessa Camp Nou -stadionilla ennen Barçan La Liga -peliä Athletic Bilbaota vastaan FC Barcelonan puheenjohtaja Rosell kehotti jalkapallofaneja kaikkialla Euroopassa tulemaan mukaan: "Meillä on Barçassa maailman parhaat fanit, ja haluamme huolehtia heistä. Mottomme "Més que un club" (enemmän kuin seura) tarkoittaa, että olemme sitoutuneet filosofiaan, jonka pitäisi näkyä kaikissa teoissamme. Toimimme aina sosiaalisesti tietoisina, ja uusi tapa tehdä niin on olla Euroopan komission tukena käynnistäessämme kampanjan "Quit Smoking with Barça". Tilojemme ja stadionimme tekeminen savuttomiksi oli tärkeä virstanpylväs, ja seuraava on FCB iCoachin julkistaminen tänään. Kun ilmoittaudut FCB iCoachiin, koko seura tukee sinua jokaisen askeleen kohdalla ja antaa käyttöösi seuran ihmisten asiantuntemuksen auttaakseen sinua taistelussasi, jonka tavoite on luopua savukkeista lopullisesti. Haluamme kaikkien tupakoitsijoiden harkitsevan lopettamista. Jos sinä voit sitoutua yrittämään, me voimme sitoutua tukemaan sinua kaiken aikaa matkallasi kohti savutonta elämää. Koskaan ei ole ollut parempi hetki lopettaa kuin nyt."

Tärkeä tekijä, joka sai Euroopan komission ja Barçan yhteistyöhön, oli niiden yhteinen sitoutuminen ihmisten terveyden suojelemiseen, sanoo Euroopan komission terveys- ja kuluttaja-asioiden pääosaston pääjohtaja Paola Testori Coggi. "Olen ylpeä saadessani olla täällä tänään ja julkistaa seuraavan vaiheen Euroopan komission matkassa kohti savutonta Eurooppaa. Olen iloinen siitä, että palkittu "Ex-tupakoitsijaa ei pysäytä mikään" -kampanjamme on johtanut yhteistyöhön näin arvovaltaisen huippu-urheiluinstituution kanssa. Lähes 300 000 eurooppalaista yrittää tällä hetkellä lopettaa iCoachin avulla. Toivomme, että tupakoinnin vastaisista aloitteista saamastamme laajasta kokemuksesta kootut kokemukset, työkalut ja opit yhdistettyinä Barçan statukseen voivat inspiroida yhä useampia ihmisiä elämään savutonta elämää."

Fanien tuki

Kampanjan käynnistämisen juhlistamiseksi 11 Barça-fanin joukkue kaikista EU:n maista on valittu maidensa ensimmäisiksi ihmisiksi, jotka ilmoittautuvat FCB iCoachiin. Nämä 11 "Quit Smoking with Barça" -fania ovat tänään kunniavieraina pelissä Barça vastaan Bilbao ja kantavat kentälle kampanjalipun samalla, kun Nou Camp -stadionilla näytetään videota, jossa kannustetaan tupakoitsijoita liittymään kampanjaan.

Kertoessaan, miten ylpeä hän on saadessaan olla ensimmäinen Barça-fani, joka ilmoittautuu FCB iCoachiin, Michael sanoi: "On ollut todella jännittävää ja inspiroivaa olla osa tätä kampanjaa. Rakastan Barçaa, joten on valtava kunnia olla täällä tänään tämän kampanjan ja oman maani lähettiläänä. Tiedän, että tupakoinnin lopettaminen on yksi vaikeimmista tehtävistä; olen yrittänyt monta kertaa heikolla menestyksellä. Toivon pystyväni siihen tällä kertaa lopullisesti. Sankarieni tuki saattaa olla se ratkaiseva juttu, jonka avulla toteutan unelmani savuttomasta elämästä."

Jos haluat lisätietoja kampanjasta "Quit Smoking with Barça" ja FCB iCoachista, tutustu verkkosivuun http://www.quitsmokingwithbarca.eu.    

Lisätietoja:
"Quit Smoking with Barça" -kampanja
http://www.quitsmokingwithbarca.eu
"Ex-tupakoitsijaa ei pysäytä mikään" -kampanja
http://www.exsmokers.eu
FC Barcelonan virallinen kotisivu
http://www.fcbarcelona.com

"Quit Smoking with Barca"  on FC Barcelonan ja Euroopan komission yhteinen sitoumus vastustaa tupakointia ja niitä lähes 700 000:ta estettävissä olevaa kuolemantapausta, jotka tupakka aiheuttaa Euroopassa joka vuosi. Kampanjassa yhdistetään Euroopan komission "Ex-tupakoitsijaa ei pysäytä mikään" -kampanjan ja FC Barcelonan "Sense Fum"  -aloitteen teho. Siinä kannustetaan ja tuetaan Euroopan 25-34-vuotiaiden ikäryhmän 28:aa miljoonaa tupakoitsijaa* lopettamaan tupakointi ja ryhtymään pysyvästi ex-tupakoitsijoiksi, joita ei pysäytä mikään (http://www.quitsmokingwithbarca.eu).

iCoach (http://www.exsmokers.eu) on ilmainen, toimivaksi todettu digitaalinen terveystyökalu, joka auttaa jo lähes 300 000:a ihmistä kaikkialla Euroopassa pyrkimyksessä lopettaa tupakointi lopullisesti. iCoachin saa tästä päivästä alkaen sekä iPhone- että Android-sovelluksena (http://www.exsmokers.eu/mobile).


More Stories By PR Newswire

Copyright © 2007 PR Newswire. All rights reserved. Republication or redistribution of PRNewswire content is expressly prohibited without the prior written consent of PRNewswire. PRNewswire shall not be liable for any errors or delays in the content, or for any actions taken in reliance thereon.

@ThingsExpo Stories
SYS-CON Events announced today that On the Avenue Marketing Group, a sales and marketing firm that utilizes events to market and sell products to consumers, will exhibit at SYS-CON's 16th International Cloud Expo®, which will take place on June 9-11, 2015, at the Javits Center in New York City, NY. On the Avenue Marketing Group (OTA) is a sales and marketing firm that utilizes events to market and sell products to consumers. On behalf of our clients, we attend thousands of fairs, festivals, expos, concerts, conferences, and sporting events annually, helping them reach millions of individuals ...
Containers and microservices have become topics of intense interest throughout the cloud developer and enterprise IT communities. Accordingly, attendees at the upcoming 16th Cloud Expo at the Javits Center in New York June 9-11 will find fresh new content in a new track called PaaS | Containers & Microservices Containers are not being considered for the first time by the cloud community, but a current era of re-consideration has pushed them to the top of the cloud agenda. With the launch of Docker's initial release in March of 2013, interest was revved up several notches. Then late last...
“In the past year we've seen a lot of stabilization of WebRTC. You can now use it in production with a far greater degree of certainty. A lot of the real developments in the past year have been in things like the data channel, which will enable a whole new type of application," explained Peter Dunkley, Technical Director at Acision, in this SYS-CON.tv interview at @ThingsExpo, held Nov 4–6, 2014, at the Santa Clara Convention Center in Santa Clara, CA.
SYS-CON Media announced today that @WebRTCSummit Blog, the largest WebRTC resource in the world, has been launched. @WebRTCSummit Blog offers top articles, news stories, and blog posts from the world's well-known experts and guarantees better exposure for its authors than any other publication. @WebRTCSummit Blog can be bookmarked ▸ Here @WebRTCSummit conference site can be bookmarked ▸ Here
SYS-CON Events announced today that Ciqada will exhibit at SYS-CON's @ThingsExpo, which will take place on June 9-11, 2015, at the Javits Center in New York City, NY. Ciqada™ makes it easy to connect your products to the Internet. By integrating key components - hardware, servers, dashboards, and mobile apps - into an easy-to-use, configurable system, your products can quickly and securely join the internet of things. With remote monitoring, control, and alert messaging capability, you will meet your customers' needs of tomorrow - today! Ciqada. Let your products take flight. For more inform...
Health care systems across the globe are under enormous strain, as facilities reach capacity and costs continue to rise. M2M and the Internet of Things have the potential to transform the industry through connected health solutions that can make care more efficient while reducing costs. In fact, Vodafone's annual M2M Barometer Report forecasts M2M applications rising to 57 percent in health care and life sciences by 2016. Lively is one of Vodafone's health care partners, whose solutions enable older adults to live independent lives while staying connected to loved ones. M2M will continue to gr...
SYS-CON Events announced today that GENBAND, a leading developer of real time communications software solutions, has been named “Silver Sponsor” of SYS-CON's WebRTC Summit, which will take place on June 9-11, 2015, at the Javits Center in New York City, NY. The GENBAND team will be on hand to demonstrate their newest product, Kandy. Kandy is a communications Platform-as-a-Service (PaaS) that enables companies to seamlessly integrate more human communications into their Web and mobile applications - creating more engaging experiences for their customers and boosting collaboration and productiv...
Dave will share his insights on how Internet of Things for Enterprises are transforming and making more productive and efficient operations and maintenance (O&M) procedures in the cleantech industry and beyond. Speaker Bio: Dave Landa is chief operating officer of Cybozu Corp (kintone US). Based in the San Francisco Bay Area, Dave has been on the forefront of the Cloud revolution driving strategic business development on the executive teams of multiple leading Software as a Services (SaaS) application providers dating back to 2004. Cybozu's kintone.com is a leading global BYOA (Build Your O...
The best mobile applications are augmented by dedicated servers, the Internet and Cloud services. Mobile developers should focus on one thing: writing the next socially disruptive viral app. Thanks to the cloud, they can focus on the overall solution, not the underlying plumbing. From iOS to Android and Windows, developers can leverage cloud services to create a common cross-platform backend to persist user settings, app data, broadcast notifications, run jobs, etc. This session provides a high level technical overview of many cloud services available to mobile app developers, includi...
SYS-CON Events announced today that BroadSoft, the leading global provider of Unified Communications and Collaboration (UCC) services to operators worldwide, has been named “Gold Sponsor” of SYS-CON's WebRTC Summit, which will take place on June 9-11, 2015, at the Javits Center in New York City, NY. BroadSoft is the leading provider of software and services that enable mobile, fixed-line and cable service providers to offer Unified Communications over their Internet Protocol networks. The Company’s core communications platform enables the delivery of a range of enterprise and consumer calling...
While not quite mainstream yet, WebRTC is starting to gain ground with Carriers, Enterprises and Independent Software Vendors (ISV’s) alike. WebRTC makes it easy for developers to add audio and video communications into their applications by using Web browsers as their platform. But like any market, every customer engagement has unique requirements, as well as constraints. And of course, one size does not fit all. In her session at WebRTC Summit, Dr. Natasha Tamaskar, Vice President, Head of Cloud and Mobile Strategy at GENBAND, will explore what is needed to take a real time communications ...
What exactly is a cognitive application? In her session at 16th Cloud Expo, Ashley Hathaway, Product Manager at IBM Watson, will look at the services being offered by the IBM Watson Developer Cloud and what that means for developers and Big Data. She'll explore how IBM Watson and its partnerships will continue to grow and help define what it means to be a cognitive service, as well as take a look at the offerings on Bluemix. She will also check out how Watson and the Alchemy API team up to offer disruptive APIs to developers.
The IoT Bootcamp is coming to Cloud Expo | @ThingsExpo on June 9-10 at the Javits Center in New York. Instructor. Registration is now available at http://iotbootcamp.sys-con.com/ Instructor Janakiram MSV previously taught the famously successful Multi-Cloud Bootcamp at Cloud Expo | @ThingsExpo in November in Santa Clara. Now he is expanding the focus to Janakiram is the founder and CTO of Get Cloud Ready Consulting, a niche Cloud Migration and Cloud Operations firm that recently got acquired by Aditi Technologies. He is a Microsoft Regional Director for Hyderabad, India, and one of the f...
The 17th International Cloud Expo has announced that its Call for Papers is open. 17th International Cloud Expo, to be held November 3-5, 2015, at the Santa Clara Convention Center in Santa Clara, CA, brings together Cloud Computing, APM, APIs, Microservices, Security, Big Data, Internet of Things, DevOps and WebRTC to one location. With cloud computing driving a higher percentage of enterprise IT budgets every year, it becomes increasingly important to plant your flag in this fast-expanding business opportunity. Submit your speaking proposal today!
WebRTC is an up-and-coming standard that enables real-time voice and video to be directly embedded into browsers making the browser a primary user interface for communications and collaboration. WebRTC runs in a number of browsers today and is currently supported in over a billion installed browsers globally, across a range of platform OS and devices. Today, organizations that choose to deploy WebRTC applications and use a host machine that supports audio through USB or Bluetooth can use Plantronics products to connect and transit or receive the audio associated with the WebRTC session.
As enterprises move to all-IP networks and cloud-based applications, communications service providers (CSPs) – facing increased competition from over-the-top providers delivering content via the Internet and independently of CSPs – must be able to offer seamless cloud-based communication and collaboration solutions that can scale for small, midsize, and large enterprises, as well as public sector organizations, in order to keep and grow market share. The latest version of Oracle Communications Unified Communications Suite gives CSPs the capability to do just that. In addition, its integration ...
SYS-CON Media announced today that @ThingsExpo Blog launched with 7,788 original stories. @ThingsExpo Blog offers top articles, news stories, and blog posts from the world's well-known experts and guarantees better exposure for its authors than any other publication. @ThingsExpo Blog can be bookmarked. The Internet of Things (IoT) is the most profound change in personal and enterprise IT since the creation of the Worldwide Web more than 20 years ago.
The world's leading Cloud event, Cloud Expo has launched Microservices Journal on the SYS-CON.com portal, featuring over 19,000 original articles, news stories, features, and blog entries. DevOps Journal is focused on this critical enterprise IT topic in the world of cloud computing. Microservices Journal offers top articles, news stories, and blog posts from the world's well-known experts and guarantees better exposure for its authors than any other publication. Follow new article posts on Twitter at @MicroservicesE
SYS-CON Events announced today that robomq.io will exhibit at SYS-CON's @ThingsExpo, which will take place on June 9-11, 2015, at the Javits Center in New York City, NY. robomq.io is an interoperable and composable platform that connects any device to any application. It helps systems integrators and the solution providers build new and innovative products and service for industries requiring monitoring or intelligence from devices and sensors.
Wearable technology was dominant at this year’s International Consumer Electronics Show (CES) , and MWC was no exception to this trend. New versions of favorites, such as the Samsung Gear (three new products were released: the Gear 2, the Gear 2 Neo and the Gear Fit), shared the limelight with new wearables like Pebble Time Steel (the new premium version of the company’s previously released smartwatch) and the LG Watch Urbane. The most dramatic difference at MWC was an emphasis on presenting wearables as fashion accessories and moving away from the original clunky technology associated with t...