Click here to close now.

Welcome!

iPhone Authors: Liz McMillan, Elizabeth White, Pat Romanski, Dan Ristic, Kevin Benedict

News Feed Item

Kickoff for millioner af rygere i hele EU, når Europa-Kommissionen og FC Barcelona lancerer kampagnen 'Quit Smoking With Barça' (kvit rygningen med barça)

BARCELONA, December 1, 2012 /PRNewswire/ --

- Nyskabende kampagne sætter spot på fordelene ved at blive eksryger

- Rygere kan nu få personligt tilpassede råd fra Barças stjernespillere

Fra og med i dag kan rygere over hele Europa kvitte rygningen sammen med FC Barcelona i kampagnen 'Quit Smoking with Barça', når en helt ny sundhedskampagne går i luften.

     (Photo: http://photos.prnewswire.com/prnh/20121201/580157 )

Kampagnen gennemføres af Europa-Kommissionen og FC Barcelona i samarbejde, og den er baseret på et unikt rygestopværktøj udarbejdet på baggrund af videnskabelige resultater. Kampagnen tilbyder at hjælpe rygere, der er fans af både en sund tilværelse, Barça og fodbold, med at holde op med at ryge for altid.

Det er det seneste tiltag i Europa-Kommissionens vellykkede kampagne "Exrygere er ikke til at stoppe", der har kørt i de 27 EU-lande i de seneste to år. Det konkrete værktøj i 'Quit Smoking with Barça' (quitsmokingwithbarca.eu) er 'FCB iCoach'. Det er en gratis, målrettet sundhedscoach, der findes på nettet og som mobilapp, og som giver skræddersyet rådgivning og støtte til rygerne direkte fra Barças spillere, trænere og øvrige personale.

Kampagnen tager afsæt i den succes, som kampagnen "Exrygere er ikke til at stoppe" (exsmokers.eu) har haft, og i det tætte tilhørsforhold, som Barças millioner af fans har til klubben. Det er et nyskabende og banebrydende partnerskab mellem en sportsklub og Europa-Kommissionen, der skal hjælpe mange flere af Europas 140 millioner rygere med atlægge tobakken væk for altid.

'Quit Smoking with Barça' bygger på værktøjet FCB iCoach - et personligt sundhedscoachprogram. Ved tilmelding udfylder rygerne et kort spørgeskema, og støtten til rygestop tilpasses efter besvarelsen. På baggrund af besvarelsen modtager deltageren personlige tips, information og motivation direkte fra FC Barcelonas spillere, trænere og øvrige personale. Klubbens fire anførere Carles Puyol, Andres Iniesta, Victor Valdes og Xavi er blandt de spillere, der giver gode råd, og det samme gør klubdirektør Sandro Rosell, træneren Tito Villanova, Guilermo Amor og andre sundhedseksperter fra klubben.

På en pressekonference på Camp Nou forud for Barças ligakamp mod Athletic Bilbao opfordrede FC Barcelonas klubdirektør Rosell fodboldfans over hele Europa til at være med. "Barça har verdens bedste fans, og dem vil vi gerne gøre noget godt for. Vores motto 'Més que un club' (mere end en klub) er udtryk for vores filosofi, der skal være synlig i alt, hvad vi gør. Vi optræder altid socialt ansvarligt, og et nyt tiltag i den sammenhæng er at lancere kampagnen 'Quit Smoking with Barça' sammen med Europa-Kommissionen. For os var det en vigtig milepæl, da vores sportsanlæg og stadion blev røgfri, og den næste store milepæl er i dag - med lanceringen af FCB iCoach. Når du tilmelder dig FCB iCoach, står hele klubben til din rådighed og støtter dig hele vejen gennem dit rygestop med ekspertråd og viden fra klubbens medarbejdere, der hjælper dig til at lægge cigaretterne på hylden for altid. Vores ambition er, at alle rygere skal overveje at holde op. Hvis I forpligter jer til at prøve, så forpligter vi os til at følge med jer hele vejen i processen mod en røgfri tilværelse. Der har aldrig været en bedre anledning til at lægge tobakken væk."

En af de vigtigste grunde til, at samarbejdet blev etableret mellem Europa-Kommissionen og Barça, er et fælles engagement i sundhed, siger Europa-Kommissionens generaldirektør for sundhed og forbrugere Paola Testori Coggi: "Jeg er stolt over i dag at kunne være med til at lancere næste fase i Europa-Kommissionens indsats for et røgfrit Europa. Det er en stor fornøjelse for os, at vores vellykkede og prisbelønnede kampagne "Exrygere er ikke til at stoppe" har bevirket, at vi nu kan indgå i et spændende samarbejde med en af sportsverdenens mest velansete klubber. Næsten 300.000 europæere er i øjeblikket i gang med et rygestop med iCoach. Vi håber, at vores erfaringer, værktøjer og den viden, vi har fra vores mange forskellige tiltag i kampen mod tobaksrygning, kombineret med Barças status som populær forboldklub kan inspirere endnu flere mennesker til en røgfri tilværelse."  

Støtte fra klubbens fans

For at markere lanceringen af kampagnen er et hold på 11 Barçafans fra forskellige EU-lande blevet udvalgt til at være de første fra deres respektive lande, der tilmelder sig FCB iCoach. De 11 fans, der er ambassadører for kampagnen 'Quit Smoking with Barça', er i aften æresgæster ved kampen Barça mod Bilbao, hvor de skal bære kampagnens banner ind på banen, mens en film vises på stadion som en opfordring til rygerne blandt tilskuerne på Nou Camp om at gå med i kampagnen.

Michael Degn fra Danmark udtrykker sin stolthed over at være en af de første Barçafans, der er tilmeldt FCB iCoach: "Det har været meget spændende og inspirerende at deltage i kampagnen. Jeg er stor fan af Barça, og det er en kæmpe ære at være her i dag som ambassadør for kampagnen og for mit land. Jeg ved, at det kan være utroligt svært at holde op med at ryge. Jeg har selv prøvet flere gange uden succes. Denne gang håber jeg, at jeg kan gennemføre det. Det gør en kæmpe forskel at have mine helte i ryggen, og på den måde kan jeg måske få opfyldt min drøm om en røgfri tilværelse."

Læs mere om 'Quit Smoking with Barça' og FCB iCoach på http://www.quitsmokingwithbarca.eu    


Yderligere oplysninger:
Kampagnen "Quit Smoking with Barça"
http://www.quitsmokingwithbarca.eu
Kampagnen "Exrygere er ikke til at stoppe"
http://www.exsmokers.eu/
FC Barcelonas officielle hjemmeside
http://www.fcbarcelona.com


'Quit Smoking with Barça'  er et fælles initiativ mellem FC Barcelona og Europa-Kommissionen, der skal tage kampen op mod tobaksrygning og bidrage til at forebygge de næsten 700.000 rygerelaterede dødsfald i Europa hvert år. Ved at udnytte styrkerne i både Europa-Kommissionens kampagne 'Exrygere er ikke til at stoppe' og Barcelonas initiativ 'Sense Fum'  (Røgfri) skal kampagnen opfordre de 28 millioner rygere i * Europa i aldersgruppen 25-34 år til at opgive rygningen for altid og blive ustoppelige eksrygere resten af livet (http://www.quitsmokingwithbarca.eu).

iCoach (http://www.exsmokers.eu) er en gratis og effektiv sundhedsplatform, der allerede hjælper næsten 300.000 mennesker i hele Europa i deres kamp for at kvitte rygningen for altid. iCoach lanceres fra i dag også som app til både iPhone og Android (http://www.exsmokers.eu/mobile)

More Stories By PR Newswire

Copyright © 2007 PR Newswire. All rights reserved. Republication or redistribution of PRNewswire content is expressly prohibited without the prior written consent of PRNewswire. PRNewswire shall not be liable for any errors or delays in the content, or for any actions taken in reliance thereon.

@ThingsExpo Stories
SYS-CON Events announced today that SoftLayer, an IBM company, has been named “Gold Sponsor” of SYS-CON's 16th International Cloud Expo®, which will take place June 9-11, 2015 at the Javits Center in New York City, NY, and the 17th International Cloud Expo®, which will take place November 3–5, 2015 at the Santa Clara Convention Center in Santa Clara, CA. SoftLayer operates a global cloud infrastructure platform built for Internet scale. With a global footprint of data centers and network points of presence, SoftLayer provides infrastructure as a service to leading-edge customers ranging from ...
SYS-CON Events announced today that Cisco, the worldwide leader in IT that transforms how people connect, communicate and collaborate, has been named “Gold Sponsor” of SYS-CON's 16th International Cloud Expo®, which will take place on June 9-11, 2015, at the Javits Center in New York City, NY. Cisco makes amazing things happen by connecting the unconnected. Cisco has shaped the future of the Internet by becoming the worldwide leader in transforming how people connect, communicate and collaborate. Cisco and our partners are building the platform for the Internet of Everything by connecting the...
SYS-CON Events announced today that Liaison Technologies, a leading provider of data management and integration cloud services and solutions, has been named "Silver Sponsor" of SYS-CON's 16th International Cloud Expo®, which will take place on June 9-11, 2015, at the Javits Center in New York, NY. Liaison Technologies is a recognized market leader in providing cloud-enabled data integration and data management solutions to break down complex information barriers, enabling enterprises to make smarter decisions, faster.
SYS-CON Events announced today that Windstream, a leading provider of advanced network and cloud communications, has been named “Silver Sponsor” of SYS-CON's 16th International Cloud Expo®, which will take place on June 9–11, 2015, at the Javits Center in New York, NY. Windstream (Nasdaq: WIN), a FORTUNE 500 and S&P 500 company, is a leading provider of advanced network communications, including cloud computing and managed services, to businesses nationwide. The company also offers broadband, phone and digital TV services to consumers primarily in rural areas.
SYS-CON Events announced today that Ciqada will exhibit at SYS-CON's @ThingsExpo, which will take place on June 9-11, 2015, at the Javits Center in New York City, NY. Ciqada™ makes it easy to connect your products to the Internet. By integrating key components - hardware, servers, dashboards, and mobile apps - into an easy-to-use, configurable system, your products can quickly and securely join the internet of things. With remote monitoring, control, and alert messaging capability, you will meet your customers' needs of tomorrow - today! Ciqada. Let your products take flight. For more inform...
SYS-CON Events announced today that Dyn, the worldwide leader in Internet Performance, will exhibit at SYS-CON's 16th International Cloud Expo®, which will take place on June 9-11, 2015, at the Javits Center in New York City, NY. Dyn is a cloud-based Internet Performance company. Dyn helps companies monitor, control, and optimize online infrastructure for an exceptional end-user experience. Through a world-class network and unrivaled, objective intelligence into Internet conditions, Dyn ensures traffic gets delivered faster, safer, and more reliably than ever.
SYS-CON Events announced today that GENBAND, a leading developer of real time communications software solutions, has been named “Silver Sponsor” of SYS-CON's WebRTC Summit, which will take place on June 9-11, 2015, at the Javits Center in New York City, NY. The GENBAND team will be on hand to demonstrate their newest product, Kandy. Kandy is a communications Platform-as-a-Service (PaaS) that enables companies to seamlessly integrate more human communications into their Web and mobile applications - creating more engaging experiences for their customers and boosting collaboration and productiv...
SYS-CON Events announced today that Open Data Centers (ODC), a carrier-neutral colocation provider, will exhibit at SYS-CON's 16th International Cloud Expo®, which will take place June 9-11, 2015, at the Javits Center in New York City, NY. Open Data Centers is a carrier-neutral data center operator in New Jersey and New York City offering alternative connectivity options for carriers, service providers and enterprise customers.
SYS-CON Events announced today that On the Avenue Marketing Group, a sales and marketing firm that utilizes events to market and sell products to consumers, will exhibit at SYS-CON's 16th International Cloud Expo®, which will take place on June 9-11, 2015, at the Javits Center in New York City, NY. On the Avenue Marketing Group (OTA) is a sales and marketing firm that utilizes events to market and sell products to consumers. On behalf of our clients, we attend thousands of fairs, festivals, expos, concerts, conferences, and sporting events annually, helping them reach millions of individuals ...
SYS-CON Events announced today that BroadSoft, the leading global provider of Unified Communications and Collaboration (UCC) services to operators worldwide, has been named “Gold Sponsor” of SYS-CON's WebRTC Summit, which will take place on June 9-11, 2015, at the Javits Center in New York City, NY. BroadSoft is the leading provider of software and services that enable mobile, fixed-line and cable service providers to offer Unified Communications over their Internet Protocol networks. The Company’s core communications platform enables the delivery of a range of enterprise and consumer calling...
SYS-CON Events announced today that ActiveState, the leading independent Cloud Foundry and Docker-based PaaS provider, has been named “Silver Sponsor” of SYS-CON's DevOps Summit New York, which will take place June 9-11, 2015, at the Javits Center in New York City, NY. ActiveState believes that enterprises gain a competitive advantage when they are able to quickly create, deploy and efficiently manage software solutions that immediately create business value, but they face many challenges that prevent them from doing so. The Company is uniquely positioned to help address these challenges thro...
SYS-CON Events announced today that Vitria Technology, Inc. will exhibit at SYS-CON’s @ThingsExpo, which will take place on June 9-11, 2015, at the Javits Center in New York City, NY. Vitria will showcase the company’s new IoT Analytics Platform through live demonstrations at booth #330. Vitria’s IoT Analytics Platform, fully integrated and powered by an operational intelligence engine, enables customers to rapidly build and operationalize advanced analytics to deliver timely business outcomes for use cases across the industrial, enterprise, and consumer segments.
SYS-CON Events announced today that Alert Logic, the leading provider of Security-as-a-Service solutions for the cloud, has been named “Bronze Sponsor” of SYS-CON's 16th International Cloud Expo® and DevOps Summit 2015 New York, which will take place June 9-11, 2015, at the Javits Center in New York City, NY, and the 17th International Cloud Expo® and DevOps Summit 2015 Silicon Valley, which will take place November 3–5, 2015, at the Santa Clara Convention Center in Santa Clara, CA.
SYS-CON Events announced today that Akana, formerly SOA Software, has been named “Bronze Sponsor” of SYS-CON's 16th International Cloud Expo® New York, which will take place June 9-11, 2015, at the Javits Center in New York City, NY. Akana’s comprehensive suite of API Management, API Security, Integrated SOA Governance, and Cloud Integration solutions helps businesses accelerate digital transformation by securely extending their reach across multiple channels – mobile, cloud and Internet of Things. Akana enables enterprises to share data as APIs, connect and integrate applications, drive part...
SYS-CON Events announced today that CommVault has been named “Bronze Sponsor” of SYS-CON's 16th International Cloud Expo®, which will take place on June 9-11, 2015, at the Javits Center in New York City, NY, and the 17th International Cloud Expo®, which will take place on November 3–5, 2015, at the Santa Clara Convention Center in Santa Clara, CA. A singular vision – a belief in a better way to address current and future data management needs – guides CommVault in the development of Singular Information Management® solutions for high-performance data protection, universal availability and sim...
SYS-CON Events announced today that SafeLogic has been named “Bag Sponsor” of SYS-CON's 16th International Cloud Expo® New York, which will take place June 9-11, 2015, at the Javits Center in New York City, NY. SafeLogic provides security products for applications in mobile and server/appliance environments. SafeLogic’s flagship product CryptoComply is a FIPS 140-2 validated cryptographic engine designed to secure data on servers, workstations, appliances, mobile devices, and in the Cloud.
SYS-CON Events announced today that StorPool Storage will exhibit at SYS-CON's 16th International Cloud Expo®, which will take place on June 9-11, 2015, at the Javits Center in New York City, NY. StorPool is distributed storage software that allows service providers, enterprises and other cloud builders to run data storage on standard x86 servers, instead of using expensive and inefficient storage arrays (SAN).
SYS-CON Events announced today that Site24x7, the cloud infrastructure monitoring service, will exhibit at SYS-CON's 16th International Cloud Expo®, which will take place on June 9-11, 2015, at the Javits Center in New York City, NY. Site24x7 is a cloud infrastructure monitoring service that helps monitor the uptime and performance of websites, online applications, servers, mobile websites and custom APIs. The monitoring is done from 50+ locations across the world and from various wireless carriers, thus providing a global perspective of the end-user experience. Site24x7 supports monitoring H...
SYS-CON Events announced today that Intelligent Systems Services will exhibit at SYS-CON's 16th International Cloud Expo®, which will take place on June 9-11, 2015, at the Javits Center in New York City, NY. Established in 1994, Intelligent Systems Services Inc. is located near Washington, DC, with representatives and partners nationwide. ISS’s well-established track record is based on the continuous pursuit of excellence in designing, implementing and supporting nationwide clients’ mission-critical systems. ISS has completed many successful projects in Healthcare, Commercial, Manufacturing, ...
SYS-CON Events announced today that B2Cloud, a provider of enterprise resource planning software, will exhibit at SYS-CON's 16th International Cloud Expo®, which will take place on June 9-11, 2015, at the Javits Center in New York City, NY. B2cloud develops the software you need. They have the ideal tools to help you work with your clients. B2Cloud’s main solutions include AGIS – ERP, CLOHC, AGIS – Invoice, and IZUM