Click here to close now.

Welcome!

iPhone Authors: Liz McMillan, Dana Gardner, Carmen Gonzalez, Tad Anderson, Elizabeth White

News Feed Item

Kickoff for millioner af rygere i hele EU, når Europa-Kommissionen og FC Barcelona lancerer kampagnen 'Quit Smoking With Barça' (kvit rygningen med barça)

BARCELONA, December 1, 2012 /PRNewswire/ --

- Nyskabende kampagne sætter spot på fordelene ved at blive eksryger

- Rygere kan nu få personligt tilpassede råd fra Barças stjernespillere

Fra og med i dag kan rygere over hele Europa kvitte rygningen sammen med FC Barcelona i kampagnen 'Quit Smoking with Barça', når en helt ny sundhedskampagne går i luften.

     (Photo: http://photos.prnewswire.com/prnh/20121201/580157 )

Kampagnen gennemføres af Europa-Kommissionen og FC Barcelona i samarbejde, og den er baseret på et unikt rygestopværktøj udarbejdet på baggrund af videnskabelige resultater. Kampagnen tilbyder at hjælpe rygere, der er fans af både en sund tilværelse, Barça og fodbold, med at holde op med at ryge for altid.

Det er det seneste tiltag i Europa-Kommissionens vellykkede kampagne "Exrygere er ikke til at stoppe", der har kørt i de 27 EU-lande i de seneste to år. Det konkrete værktøj i 'Quit Smoking with Barça' (quitsmokingwithbarca.eu) er 'FCB iCoach'. Det er en gratis, målrettet sundhedscoach, der findes på nettet og som mobilapp, og som giver skræddersyet rådgivning og støtte til rygerne direkte fra Barças spillere, trænere og øvrige personale.

Kampagnen tager afsæt i den succes, som kampagnen "Exrygere er ikke til at stoppe" (exsmokers.eu) har haft, og i det tætte tilhørsforhold, som Barças millioner af fans har til klubben. Det er et nyskabende og banebrydende partnerskab mellem en sportsklub og Europa-Kommissionen, der skal hjælpe mange flere af Europas 140 millioner rygere med atlægge tobakken væk for altid.

'Quit Smoking with Barça' bygger på værktøjet FCB iCoach - et personligt sundhedscoachprogram. Ved tilmelding udfylder rygerne et kort spørgeskema, og støtten til rygestop tilpasses efter besvarelsen. På baggrund af besvarelsen modtager deltageren personlige tips, information og motivation direkte fra FC Barcelonas spillere, trænere og øvrige personale. Klubbens fire anførere Carles Puyol, Andres Iniesta, Victor Valdes og Xavi er blandt de spillere, der giver gode råd, og det samme gør klubdirektør Sandro Rosell, træneren Tito Villanova, Guilermo Amor og andre sundhedseksperter fra klubben.

På en pressekonference på Camp Nou forud for Barças ligakamp mod Athletic Bilbao opfordrede FC Barcelonas klubdirektør Rosell fodboldfans over hele Europa til at være med. "Barça har verdens bedste fans, og dem vil vi gerne gøre noget godt for. Vores motto 'Més que un club' (mere end en klub) er udtryk for vores filosofi, der skal være synlig i alt, hvad vi gør. Vi optræder altid socialt ansvarligt, og et nyt tiltag i den sammenhæng er at lancere kampagnen 'Quit Smoking with Barça' sammen med Europa-Kommissionen. For os var det en vigtig milepæl, da vores sportsanlæg og stadion blev røgfri, og den næste store milepæl er i dag - med lanceringen af FCB iCoach. Når du tilmelder dig FCB iCoach, står hele klubben til din rådighed og støtter dig hele vejen gennem dit rygestop med ekspertråd og viden fra klubbens medarbejdere, der hjælper dig til at lægge cigaretterne på hylden for altid. Vores ambition er, at alle rygere skal overveje at holde op. Hvis I forpligter jer til at prøve, så forpligter vi os til at følge med jer hele vejen i processen mod en røgfri tilværelse. Der har aldrig været en bedre anledning til at lægge tobakken væk."

En af de vigtigste grunde til, at samarbejdet blev etableret mellem Europa-Kommissionen og Barça, er et fælles engagement i sundhed, siger Europa-Kommissionens generaldirektør for sundhed og forbrugere Paola Testori Coggi: "Jeg er stolt over i dag at kunne være med til at lancere næste fase i Europa-Kommissionens indsats for et røgfrit Europa. Det er en stor fornøjelse for os, at vores vellykkede og prisbelønnede kampagne "Exrygere er ikke til at stoppe" har bevirket, at vi nu kan indgå i et spændende samarbejde med en af sportsverdenens mest velansete klubber. Næsten 300.000 europæere er i øjeblikket i gang med et rygestop med iCoach. Vi håber, at vores erfaringer, værktøjer og den viden, vi har fra vores mange forskellige tiltag i kampen mod tobaksrygning, kombineret med Barças status som populær forboldklub kan inspirere endnu flere mennesker til en røgfri tilværelse."  

Støtte fra klubbens fans

For at markere lanceringen af kampagnen er et hold på 11 Barçafans fra forskellige EU-lande blevet udvalgt til at være de første fra deres respektive lande, der tilmelder sig FCB iCoach. De 11 fans, der er ambassadører for kampagnen 'Quit Smoking with Barça', er i aften æresgæster ved kampen Barça mod Bilbao, hvor de skal bære kampagnens banner ind på banen, mens en film vises på stadion som en opfordring til rygerne blandt tilskuerne på Nou Camp om at gå med i kampagnen.

Michael Degn fra Danmark udtrykker sin stolthed over at være en af de første Barçafans, der er tilmeldt FCB iCoach: "Det har været meget spændende og inspirerende at deltage i kampagnen. Jeg er stor fan af Barça, og det er en kæmpe ære at være her i dag som ambassadør for kampagnen og for mit land. Jeg ved, at det kan være utroligt svært at holde op med at ryge. Jeg har selv prøvet flere gange uden succes. Denne gang håber jeg, at jeg kan gennemføre det. Det gør en kæmpe forskel at have mine helte i ryggen, og på den måde kan jeg måske få opfyldt min drøm om en røgfri tilværelse."

Læs mere om 'Quit Smoking with Barça' og FCB iCoach på http://www.quitsmokingwithbarca.eu    


Yderligere oplysninger:
Kampagnen "Quit Smoking with Barça"
http://www.quitsmokingwithbarca.eu
Kampagnen "Exrygere er ikke til at stoppe"
http://www.exsmokers.eu/
FC Barcelonas officielle hjemmeside
http://www.fcbarcelona.com


'Quit Smoking with Barça'  er et fælles initiativ mellem FC Barcelona og Europa-Kommissionen, der skal tage kampen op mod tobaksrygning og bidrage til at forebygge de næsten 700.000 rygerelaterede dødsfald i Europa hvert år. Ved at udnytte styrkerne i både Europa-Kommissionens kampagne 'Exrygere er ikke til at stoppe' og Barcelonas initiativ 'Sense Fum'  (Røgfri) skal kampagnen opfordre de 28 millioner rygere i * Europa i aldersgruppen 25-34 år til at opgive rygningen for altid og blive ustoppelige eksrygere resten af livet (http://www.quitsmokingwithbarca.eu).

iCoach (http://www.exsmokers.eu) er en gratis og effektiv sundhedsplatform, der allerede hjælper næsten 300.000 mennesker i hele Europa i deres kamp for at kvitte rygningen for altid. iCoach lanceres fra i dag også som app til både iPhone og Android (http://www.exsmokers.eu/mobile)

More Stories By PR Newswire

Copyright © 2007 PR Newswire. All rights reserved. Republication or redistribution of PRNewswire content is expressly prohibited without the prior written consent of PRNewswire. PRNewswire shall not be liable for any errors or delays in the content, or for any actions taken in reliance thereon.

@ThingsExpo Stories
The explosion of connected devices / sensors is creating an ever-expanding set of new and valuable data. In parallel the emerging capability of Big Data technologies to store, access, analyze, and react to this data is producing changes in business models under the umbrella of the Internet of Things (IoT). In particular within the Insurance industry, IoT appears positioned to enable deep changes by altering relationships between insurers, distributors, and the insured. In his session at @ThingsExpo, Michael Sick, a Senior Manager and Big Data Architect within Ernst and Young's Financial Servi...
HP and Aruba Networks on Monday announced a definitive agreement for HP to acquire Aruba, a provider of next-generation network access solutions for the mobile enterprise, for $24.67 per share in cash. The equity value of the transaction is approximately $3.0 billion, and net of cash and debt approximately $2.7 billion. Both companies' boards of directors have approved the deal. "Enterprises are facing a mobile-first world and are looking for solutions that help them transition legacy investments to the new style of IT," said Meg Whitman, Chairman, President and Chief Executive Officer of HP...
PubNub on Monday has announced that it is partnering with IBM to bring its sophisticated real-time data streaming and messaging capabilities to Bluemix, IBM’s cloud development platform. “Today’s app and connected devices require an always-on connection, but building a secure, scalable solution from the ground up is time consuming, resource intensive, and error-prone,” said Todd Greene, CEO of PubNub. “PubNub enables web, mobile and IoT developers building apps on IBM Bluemix to quickly add scalable realtime functionality with minimal effort and cost.”
Sensor-enabled things are becoming more commonplace, precursors to a larger and more complex framework that most consider the ultimate promise of the IoT: things connecting, interacting, sharing, storing, and over time perhaps learning and predicting based on habits, behaviors, location, preferences, purchases and more. In his session at @ThingsExpo, Tom Wesselman, Director of Communications Ecosystem Architecture at Plantronics, will examine the still nascent IoT as it is coalescing, including what it is today, what it might ultimately be, the role of wearable tech, and technology gaps stil...
With several hundred implementations of IoT-enabled solutions in the past 12 months alone, this session will focus on experience over the art of the possible. Many can only imagine the most advanced telematics platform ever deployed, supporting millions of customers, producing tens of thousands events or GBs per trip, and hundreds of TBs per month. With the ability to support a billion sensor events per second, over 30PB of warm data for analytics, and hundreds of PBs for an data analytics archive, in his session at @ThingsExpo, Jim Kaskade, Vice President and General Manager, Big Data & Ana...
In the consumer IoT, everything is new, and the IT world of bits and bytes holds sway. But industrial and commercial realms encompass operational technology (OT) that has been around for 25 or 50 years. This grittier, pre-IP, more hands-on world has much to gain from Industrial IoT (IIoT) applications and principles. But adding sensors and wireless connectivity won’t work in environments that demand unwavering reliability and performance. In his session at @ThingsExpo, Ron Sege, CEO of Echelon, will discuss how as enterprise IT embraces other IoT-related technology trends, enterprises with i...
When it comes to the Internet of Things, hooking up will get you only so far. If you want customers to commit, you need to go beyond simply connecting products. You need to use the devices themselves to transform how you engage with every customer and how you manage the entire product lifecycle. In his session at @ThingsExpo, Sean Lorenz, Technical Product Manager for Xively at LogMeIn, will show how “product relationship management” can help you leverage your connected devices and the data they generate about customer usage and product performance to deliver extremely compelling and reliabl...
The Internet of Things (IoT) is causing data centers to become radically decentralized and atomized within a new paradigm known as “fog computing.” To support IoT applications, such as connected cars and smart grids, data centers' core functions will be decentralized out to the network's edges and endpoints (aka “fogs”). As this trend takes hold, Big Data analytics platforms will focus on high-volume log analysis (aka “logs”) and rely heavily on cognitive-computing algorithms (aka “cogs”) to make sense of it all.
One of the biggest impacts of the Internet of Things is and will continue to be on data; specifically data volume, management and usage. Companies are scrambling to adapt to this new and unpredictable data reality with legacy infrastructure that cannot handle the speed and volume of data. In his session at @ThingsExpo, Don DeLoach, CEO and president of Infobright, will discuss how companies need to rethink their data infrastructure to participate in the IoT, including: Data storage: Understanding the kinds of data: structured, unstructured, big/small? Analytics: What kinds and how responsiv...
Since 2008 and for the first time in history, more than half of humans live in urban areas, urging cities to become “smart.” Today, cities can leverage the wide availability of smartphones combined with new technologies such as Beacons or NFC to connect their urban furniture and environment to create citizen-first services that improve transportation, way-finding and information delivery. In her session at @ThingsExpo, Laetitia Gazel-Anthoine, CEO of Connecthings, will focus on successful use cases.
Sensor-enabled things are becoming more commonplace, precursors to a larger and more complex framework that most consider the ultimate promise of the IoT: things connecting, interacting, sharing, storing, and over time perhaps learning and predicting based on habits, behaviors, location, preferences, purchases and more. In his session at @ThingsExpo, Tom Wesselman, Director of Communications Ecosystem Architecture at Plantronics, will examine the still nascent IoT as it is coalescing, including what it is today, what it might ultimately be, the role of wearable tech, and technology gaps stil...
The true value of the Internet of Things (IoT) lies not just in the data, but through the services that protect the data, perform the analysis and present findings in a usable way. With many IoT elements rooted in traditional IT components, Big Data and IoT isn’t just a play for enterprise. In fact, the IoT presents SMBs with the prospect of launching entirely new activities and exploring innovative areas. CompTIA research identifies several areas where IoT is expected to have the greatest impact.
Wearable devices have come of age. The primary applications of wearables so far have been "the Quantified Self" or the tracking of one's fitness and health status. We propose the evolution of wearables into social and emotional communication devices. Our BE(tm) sensor uses light to visualize the skin conductance response. Our sensors are very inexpensive and can be massively distributed to audiences or groups of any size, in order to gauge reactions to performances, video, or any kind of presentation. In her session at @ThingsExpo, Jocelyn Scheirer, CEO & Founder of Bionolux, will discuss ho...
Roberto Medrano, Executive Vice President at SOA Software, had reached 30,000 page views on his home page - http://RobertoMedrano.SYS-CON.com/ - on the SYS-CON family of online magazines, which includes Cloud Computing Journal, Internet of Things Journal, Big Data Journal, and SOA World Magazine. He is a recognized executive in the information technology fields of SOA, internet security, governance, and compliance. He has extensive experience with both start-ups and large companies, having been involved at the beginning of four IT industries: EDA, Open Systems, Computer Security and now SOA.
The industrial software market has treated data with the mentality of “collect everything now, worry about how to use it later.” We now find ourselves buried in data, with the pervasive connectivity of the (Industrial) Internet of Things only piling on more numbers. There’s too much data and not enough information. In his session at @ThingsExpo, Bob Gates, Global Marketing Director, GE’s Intelligent Platforms business, to discuss how realizing the power of IoT, software developers are now focused on understanding how industrial data can create intelligence for industrial operations. Imagine ...
Operational Hadoop and the Lambda Architecture for Streaming Data Apache Hadoop is emerging as a distributed platform for handling large and fast incoming streams of data. Predictive maintenance, supply chain optimization, and Internet-of-Things analysis are examples where Hadoop provides the scalable storage, processing, and analytics platform to gain meaningful insights from granular data that is typically only valuable from a large-scale, aggregate view. One architecture useful for capturing and analyzing streaming data is the Lambda Architecture, representing a model of how to analyze rea...
SYS-CON Events announced today that Vitria Technology, Inc. will exhibit at SYS-CON’s @ThingsExpo, which will take place on June 9-11, 2015, at the Javits Center in New York City, NY. Vitria will showcase the company’s new IoT Analytics Platform through live demonstrations at booth #330. Vitria’s IoT Analytics Platform, fully integrated and powered by an operational intelligence engine, enables customers to rapidly build and operationalize advanced analytics to deliver timely business outcomes for use cases across the industrial, enterprise, and consumer segments.
The explosion of connected devices / sensors is creating an ever-expanding set of new and valuable data. In parallel the emerging capability of Big Data technologies to store, access, analyze, and react to this data is producing changes in business models under the umbrella of the Internet of Things (IoT). In particular within the Insurance industry, IoT appears positioned to enable deep changes by altering relationships between insurers, distributors, and the insured. In his session at @ThingsExpo, Michael Sick, a Senior Manager and Big Data Architect within Ernst and Young's Financial Servi...
SYS-CON Events announced today that Open Data Centers (ODC), a carrier-neutral colocation provider, will exhibit at SYS-CON's 16th International Cloud Expo®, which will take place June 9-11, 2015, at the Javits Center in New York City, NY. Open Data Centers is a carrier-neutral data center operator in New Jersey and New York City offering alternative connectivity options for carriers, service providers and enterprise customers.
SYS-CON Events announced today that GENBAND, a leading developer of real time communications software solutions, has been named “Silver Sponsor” of SYS-CON's WebRTC Summit, which will take place on June 9-11, 2015, at the Javits Center in New York City, NY. The GENBAND team will be on hand to demonstrate their newest product, Kandy. Kandy is a communications Platform-as-a-Service (PaaS) that enables companies to seamlessly integrate more human communications into their Web and mobile applications - creating more engaging experiences for their customers and boosting collaboration and productiv...