Click here to close now.
Welcome!

Wearables Authors: Mike Kavis, Tim Hinds, Liz McMillan, Kevin Benedict, Elizabeth White

News Feed Item

Kickoff for millioner af rygere i hele EU, når Europa-Kommissionen og FC Barcelona lancerer kampagnen 'Quit Smoking With Barça' (kvit rygningen med barça)

BARCELONA, December 1, 2012 /PRNewswire/ --

- Nyskabende kampagne sætter spot på fordelene ved at blive eksryger

- Rygere kan nu få personligt tilpassede råd fra Barças stjernespillere

Fra og med i dag kan rygere over hele Europa kvitte rygningen sammen med FC Barcelona i kampagnen 'Quit Smoking with Barça', når en helt ny sundhedskampagne går i luften.

     (Photo: http://photos.prnewswire.com/prnh/20121201/580157 )

Kampagnen gennemføres af Europa-Kommissionen og FC Barcelona i samarbejde, og den er baseret på et unikt rygestopværktøj udarbejdet på baggrund af videnskabelige resultater. Kampagnen tilbyder at hjælpe rygere, der er fans af både en sund tilværelse, Barça og fodbold, med at holde op med at ryge for altid.

Det er det seneste tiltag i Europa-Kommissionens vellykkede kampagne "Exrygere er ikke til at stoppe", der har kørt i de 27 EU-lande i de seneste to år. Det konkrete værktøj i 'Quit Smoking with Barça' (quitsmokingwithbarca.eu) er 'FCB iCoach'. Det er en gratis, målrettet sundhedscoach, der findes på nettet og som mobilapp, og som giver skræddersyet rådgivning og støtte til rygerne direkte fra Barças spillere, trænere og øvrige personale.

Kampagnen tager afsæt i den succes, som kampagnen "Exrygere er ikke til at stoppe" (exsmokers.eu) har haft, og i det tætte tilhørsforhold, som Barças millioner af fans har til klubben. Det er et nyskabende og banebrydende partnerskab mellem en sportsklub og Europa-Kommissionen, der skal hjælpe mange flere af Europas 140 millioner rygere med atlægge tobakken væk for altid.

'Quit Smoking with Barça' bygger på værktøjet FCB iCoach - et personligt sundhedscoachprogram. Ved tilmelding udfylder rygerne et kort spørgeskema, og støtten til rygestop tilpasses efter besvarelsen. På baggrund af besvarelsen modtager deltageren personlige tips, information og motivation direkte fra FC Barcelonas spillere, trænere og øvrige personale. Klubbens fire anførere Carles Puyol, Andres Iniesta, Victor Valdes og Xavi er blandt de spillere, der giver gode råd, og det samme gør klubdirektør Sandro Rosell, træneren Tito Villanova, Guilermo Amor og andre sundhedseksperter fra klubben.

På en pressekonference på Camp Nou forud for Barças ligakamp mod Athletic Bilbao opfordrede FC Barcelonas klubdirektør Rosell fodboldfans over hele Europa til at være med. "Barça har verdens bedste fans, og dem vil vi gerne gøre noget godt for. Vores motto 'Més que un club' (mere end en klub) er udtryk for vores filosofi, der skal være synlig i alt, hvad vi gør. Vi optræder altid socialt ansvarligt, og et nyt tiltag i den sammenhæng er at lancere kampagnen 'Quit Smoking with Barça' sammen med Europa-Kommissionen. For os var det en vigtig milepæl, da vores sportsanlæg og stadion blev røgfri, og den næste store milepæl er i dag - med lanceringen af FCB iCoach. Når du tilmelder dig FCB iCoach, står hele klubben til din rådighed og støtter dig hele vejen gennem dit rygestop med ekspertråd og viden fra klubbens medarbejdere, der hjælper dig til at lægge cigaretterne på hylden for altid. Vores ambition er, at alle rygere skal overveje at holde op. Hvis I forpligter jer til at prøve, så forpligter vi os til at følge med jer hele vejen i processen mod en røgfri tilværelse. Der har aldrig været en bedre anledning til at lægge tobakken væk."

En af de vigtigste grunde til, at samarbejdet blev etableret mellem Europa-Kommissionen og Barça, er et fælles engagement i sundhed, siger Europa-Kommissionens generaldirektør for sundhed og forbrugere Paola Testori Coggi: "Jeg er stolt over i dag at kunne være med til at lancere næste fase i Europa-Kommissionens indsats for et røgfrit Europa. Det er en stor fornøjelse for os, at vores vellykkede og prisbelønnede kampagne "Exrygere er ikke til at stoppe" har bevirket, at vi nu kan indgå i et spændende samarbejde med en af sportsverdenens mest velansete klubber. Næsten 300.000 europæere er i øjeblikket i gang med et rygestop med iCoach. Vi håber, at vores erfaringer, værktøjer og den viden, vi har fra vores mange forskellige tiltag i kampen mod tobaksrygning, kombineret med Barças status som populær forboldklub kan inspirere endnu flere mennesker til en røgfri tilværelse."  

Støtte fra klubbens fans

For at markere lanceringen af kampagnen er et hold på 11 Barçafans fra forskellige EU-lande blevet udvalgt til at være de første fra deres respektive lande, der tilmelder sig FCB iCoach. De 11 fans, der er ambassadører for kampagnen 'Quit Smoking with Barça', er i aften æresgæster ved kampen Barça mod Bilbao, hvor de skal bære kampagnens banner ind på banen, mens en film vises på stadion som en opfordring til rygerne blandt tilskuerne på Nou Camp om at gå med i kampagnen.

Michael Degn fra Danmark udtrykker sin stolthed over at være en af de første Barçafans, der er tilmeldt FCB iCoach: "Det har været meget spændende og inspirerende at deltage i kampagnen. Jeg er stor fan af Barça, og det er en kæmpe ære at være her i dag som ambassadør for kampagnen og for mit land. Jeg ved, at det kan være utroligt svært at holde op med at ryge. Jeg har selv prøvet flere gange uden succes. Denne gang håber jeg, at jeg kan gennemføre det. Det gør en kæmpe forskel at have mine helte i ryggen, og på den måde kan jeg måske få opfyldt min drøm om en røgfri tilværelse."

Læs mere om 'Quit Smoking with Barça' og FCB iCoach på http://www.quitsmokingwithbarca.eu    


Yderligere oplysninger:
Kampagnen "Quit Smoking with Barça"
http://www.quitsmokingwithbarca.eu
Kampagnen "Exrygere er ikke til at stoppe"
http://www.exsmokers.eu/
FC Barcelonas officielle hjemmeside
http://www.fcbarcelona.com


'Quit Smoking with Barça'  er et fælles initiativ mellem FC Barcelona og Europa-Kommissionen, der skal tage kampen op mod tobaksrygning og bidrage til at forebygge de næsten 700.000 rygerelaterede dødsfald i Europa hvert år. Ved at udnytte styrkerne i både Europa-Kommissionens kampagne 'Exrygere er ikke til at stoppe' og Barcelonas initiativ 'Sense Fum'  (Røgfri) skal kampagnen opfordre de 28 millioner rygere i * Europa i aldersgruppen 25-34 år til at opgive rygningen for altid og blive ustoppelige eksrygere resten af livet (http://www.quitsmokingwithbarca.eu).

iCoach (http://www.exsmokers.eu) er en gratis og effektiv sundhedsplatform, der allerede hjælper næsten 300.000 mennesker i hele Europa i deres kamp for at kvitte rygningen for altid. iCoach lanceres fra i dag også som app til både iPhone og Android (http://www.exsmokers.eu/mobile)

More Stories By PR Newswire

Copyright © 2007 PR Newswire. All rights reserved. Republication or redistribution of PRNewswire content is expressly prohibited without the prior written consent of PRNewswire. PRNewswire shall not be liable for any errors or delays in the content, or for any actions taken in reliance thereon.

@ThingsExpo Stories
SYS-CON Events announced today that IceWarp will exhibit at the 17th International Cloud Expo®, which will take place on November 3–5, 2015, at the Santa Clara Convention Center in Santa Clara, CA. IceWarp, the leader of cloud and on-premise messaging, delivers secured email, chat, documents, conferencing and collaboration to today's mobile workforce, all in one unified interface
In his session at @ThingsExpo, Lee Williams, a producer of the first smartphones and tablets, will talk about how he is now applying his experience in mobile technology to the design and development of the next generation of Environmental and Sustainability Services at ETwater. He will explain how M2M controllers work through wirelessly connected remote controls; and specifically delve into a retrofit option that reverse-engineers control codes of existing conventional controller systems so they don't have to be replaced and are instantly converted to become smart, connected devices.
The Internet of Things is in the early stages of mainstream deployment but it promises to unlock value and rapidly transform how organizations manage, operationalize, and monetize their assets. IoT is a complex structure of hardware, sensors, applications, analytics and devices that need to be able to communicate geographically and across all functions. Once the data is collected from numerous endpoints, the challenge then becomes converting it into actionable insight.
With the proliferation of connected devices underpinning new Internet of Things systems, Brandon Schulz, Director of Luxoft IoT – Retail, will be looking at the transformation of the retail customer experience in brick and mortar stores in his session at @ThingsExpo. Questions he will address include: Will beacons drop to the wayside like QR codes, or be a proximity-based profit driver? How will the customer experience change in stores of all types when everything can be instrumented and analyzed? As an area of investment, how might a retail company move towards an innovation methodolo...
SYS-CON Events announced today that HPM Networks will exhibit at the 17th International Cloud Expo®, which will take place on November 3–5, 2015, at the Santa Clara Convention Center in Santa Clara, CA. For 20 years, HPM Networks has been integrating technology solutions that solve complex business challenges. HPM Networks has designed solutions for both SMB and enterprise customers throughout the San Francisco Bay Area.
Consumer IoT applications provide data about the user that just doesn’t exist in traditional PC or mobile web applications. This rich data, or “context,” enables the highly personalized consumer experiences that characterize many consumer IoT apps. This same data is also providing brands with unprecedented insight into how their connected products are being used, while, at the same time, powering highly targeted engagement and marketing opportunities. In his session at @ThingsExpo, Nathan Treloar, President and COO of Bebaio, will explore examples of brands transforming their businesses by t...
SYS-CON Events announced today that Pythian, a global IT services company specializing in helping companies leverage disruptive technologies to optimize revenue-generating systems, has been named “Bronze Sponsor” of SYS-CON's 17th Cloud Expo, which will take place on November 3–5, 2015, at the Santa Clara Convention Center in Santa Clara, CA. Founded in 1997, Pythian is a global IT services company that helps companies compete by adopting disruptive technologies such as cloud, Big Data, advanced analytics, and DevOps to advance innovation and increase agility. Specializing in designing, imple...
Through WebRTC, audio and video communications are being embedded more easily than ever into applications, helping carriers, enterprises and independent software vendors deliver greater functionality to their end users. With today’s business world increasingly focused on outcomes, users’ growing calls for ease of use, and businesses craving smarter, tighter integration, what’s the next step in delivering a richer, more immersive experience? That richer, more fully integrated experience comes about through a Communications Platform as a Service which allows for messaging, screen sharing, video...
As more and more data is generated from a variety of connected devices, the need to get insights from this data and predict future behavior and trends is increasingly essential for businesses. Real-time stream processing is needed in a variety of different industries such as Manufacturing, Oil and Gas, Automobile, Finance, Online Retail, Smart Grids, and Healthcare. Azure Stream Analytics is a fully managed distributed stream computation service that provides low latency, scalable processing of streaming data in the cloud with an enterprise grade SLA. It features built-in integration with Azur...
SYS-CON Events announced today that Micron Technology, Inc., a global leader in advanced semiconductor systems, will exhibit at the 17th International Cloud Expo®, which will take place on November 3–5, 2015, at the Santa Clara Convention Center in Santa Clara, CA. Micron’s broad portfolio of high-performance memory technologies – including DRAM, NAND and NOR Flash – is the basis for solid state drives, modules, multichip packages and other system solutions. Backed by more than 35 years of technology leadership, Micron's memory solutions enable the world's most innovative computing, consumer,...
Contrary to mainstream media attention, the multiple possibilities of how consumer IoT will transform our everyday lives aren’t the only angle of this headline-gaining trend. There’s a huge opportunity for “industrial IoT” and “Smart Cities” to impact the world in the same capacity – especially during critical situations. For example, a community water dam that needs to release water can leverage embedded critical communications logic to alert the appropriate individuals, on the right device, as soon as they are needed to take action.
As more intelligent IoT applications shift into gear, they’re merging into the ever-increasing traffic flow of the Internet. It won’t be long before we experience bottlenecks, as IoT traffic peaks during rush hours. Organizations that are unprepared will find themselves by the side of the road unable to cross back into the fast lane. As billions of new devices begin to communicate and exchange data – will your infrastructure be scalable enough to handle this new interconnected world?
While many app developers are comfortable building apps for the smartphone, there is a whole new world out there. In his session at @ThingsExpo, Narayan Sainaney, Co-founder and CTO of Mojio, will discuss how the business case for connected car apps is growing and, with open platform companies having already done the heavy lifting, there really is no barrier to entry.
With the Apple Watch making its way onto wrists all over the world, it’s only a matter of time before it becomes a staple in the workplace. In fact, Forrester reported that 68 percent of technology and business decision-makers characterize wearables as a top priority for 2015. Recognizing their business value early on, FinancialForce.com was the first to bring ERP to wearables, helping streamline communication across front and back office functions. In his session at @ThingsExpo, Kevin Roberts, GM of Platform at FinancialForce.com, will discuss the value of business applications on wearable ...
WebRTC has had a real tough three or four years, and so have those working with it. Only a few short years ago, the development world were excited about WebRTC and proclaiming how awesome it was. You might have played with the technology a couple of years ago, only to find the extra infrastructure requirements were painful to implement and poorly documented. This probably left a bitter taste in your mouth, especially when things went wrong.
Too often with compelling new technologies market participants become overly enamored with that attractiveness of the technology and neglect underlying business drivers. This tendency, what some call the “newest shiny object syndrome,” is understandable given that virtually all of us are heavily engaged in technology. But it is also mistaken. Without concrete business cases driving its deployment, IoT, like many other technologies before it, will fade into obscurity.
The Internet of Things (IoT) is about the digitization of physical assets including sensors, devices, machines, gateways, and the network. It creates possibilities for significant value creation and new revenue generating business models via data democratization and ubiquitous analytics across IoT networks. The explosion of data in all forms in IoT requires a more robust and broader lens in order to enable smarter timely actions and better outcomes. Business operations become the key driver of IoT applications and projects. Business operations, IT, and data scientists need advanced analytics t...
Akana has announced the availability of the new Akana Healthcare Solution. The API-driven solution helps healthcare organizations accelerate their transition to being secure, digitally interoperable businesses. It leverages the Health Level Seven International Fast Healthcare Interoperability Resources (HL7 FHIR) standard to enable broader business use of medical data. Akana developed the Healthcare Solution in response to healthcare businesses that want to increase electronic, multi-device access to health records while reducing operating costs and complying with government regulations.
For IoT to grow as quickly as analyst firms’ project, a lot is going to fall on developers to quickly bring applications to market. But the lack of a standard development platform threatens to slow growth and make application development more time consuming and costly, much like we’ve seen in the mobile space. In his session at @ThingsExpo, Mike Weiner, Product Manager of the Omega DevCloud with KORE Telematics Inc., discussed the evolving requirements for developers as IoT matures and conducted a live demonstration of how quickly application development can happen when the need to comply wit...
The Internet of Everything (IoE) brings together people, process, data and things to make networked connections more relevant and valuable than ever before – transforming information into knowledge and knowledge into wisdom. IoE creates new capabilities, richer experiences, and unprecedented opportunities to improve business and government operations, decision making and mission support capabilities.